St. Patrick Day

Zkušenosti, rady a informace týkající se cestování po Austrálii, Severní Americe a Evropě.
Odpovědět Téma
Avatar uživatele
leschek
Administrátor
Příspěvky: 1843
Registrován: 23 Říj 2005 20:22
Tykání: Ano
Kontaktovat uživatele:

St. Patrick Day

Nepřečtený příspěvek od leschek » 08 Bře 2007 00:02

St. Patrick Day

Den svatého Patrika (nejvýznamnější irský svátek) se slaví každoročně 17 března v Irsku a mimo Irsko ve městech, kde je velká irská populace (spousta měst v USA atd.). Pořádají se průvody, kdy jsou všichni oblečeni v zeleném (irská národní barva) nebo mají masky Leprkona (irský skřítek), pije se pivo zpívá, tančí a kdoví co ještě. Na některých místech se dokonce točí zelený Guiness a v řekách a potocích se barví voda na zeleno.

Svatý Patrik je hlavním patronem Irska a věří se, že se narodil na konci čtvrtého století. Nejvíce známý je proto, že vyhnal hady z Irska a přinesl křesťanství. Což je pravda, protože v Irsku hadi nejsou. A pravděpodobně nikdy nebyli, protože od konce doby ledové je ostrov oddělen od kontinentu. V mnoha starých pohanských náboženstvích se často had zobrazoval a lidé se k němu modlili. Vyhnání hadů tak může symbolizovat misionářskou činnost Svatého Patrika a ukončení pohanských praktik v Irsku. Přestože Svatý Patrik nebyl první, kdo přinesl do Irska křesťanství, tak to byl on, kdo zrušil pohanské rituály u Druidů z Tary a pokřtil náčelníky válečníků a jejich princezny a také další tisíce jejich následníků.

Je několik variant smrti Svatého Patrika. Podle jedné zemřel 17 března 460 v Saulu, Downpatrick, Irsko. Jeho čelist byla uchovaná ve stříbrné schránce a byla často požadována při porodech, epileptických záchvatech a jako ochrana před ďáblem. Podle další verze zemřel v Anglii v Glastonbury, kde stále v Glastenburském opatství existuje "The Chapel of St. Patrick".

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host