Běh s býky v Pamploně

Zkušenosti, rady a informace týkající se cestování po Austrálii, Severní Americe a Evropě.
Odpovědět Téma
Avatar uživatele
leschek
Administrátor
Příspěvky: 1856
Registrován: 23 Říj 2005 20:22
Tykání: Ano
Kontaktovat uživatele:

Běh s býky v Pamploně

Nepřečtený příspěvek od leschek » 25 Črv 2007 23:44

Běh s býky v Pamploně

Každý rok v červenci se koná ve Španělské Pamploně tradiční fiesta San Fermin, která je proslavená především díky běhu s býky zvanému „encierro“.

Od 7 do 14 července každé ráno v osm hodin běží mladí muži (a ženy) před stádem býků, aby je dovedli z jejich ohrady do arény. Pokud se nevyskytnou problémy tak běh trvá většinou 2-3 minuty. Délka „trati“ je 830 metrů. Nikdo se nikam nemusí přihlašovat – stačí přijít, vybrat si ulici k běhu a snažit se běžet co nejlíp. Tradice začala v polovině 19 století, kdy se běžci přidali ke stádu, aby ho zavedli do arény.

Běh probíhá asi takto: za ranního kuropění je postaven dvojitý plot kolem ulic, kterými se běží. Mezi ploty můžou zůstat jen zdravotníci poskytující první pomoc. Je to z toho důvodu, že běžec, který má za zadkem bejka může skočit mezi ploty a taky se zdravotníci dřív dostanou k úrazům.

Plot je na zvednut a jediné místo kudy se dá dostat dovnitř je brána na radnici nebo brána na „Plaza del Mercado“. Běžci, kteří se shromáždí na začátku běhu v ulici „Santo Domino“ zpívají patronu slavnosti svatému Ferminu píseň:

"A San Fermín pedimos,
por ser nuestro patrón,
nos guíe en el encierro
dándonos su bendición"

(„Žádáme svatého Fermina,
našeho patrona,
aby nás provázel při běhu s býky
a dal nám požehnání“)

Když jsou býci vpuštěni na ulici je vypálena první raketa. Druhá raketa signalizuje, že už tam jsou všichni býci a okamžik pravdy je tu. Býci běží jako o závod a není možno před nimi běžet nebo s nimi držet krok (zajímavá informace pro atlety). Nejlepší je začít pomalu utíkat,když jsou ještě býci dostatečně daleko od vás, a když se přiblíží tak běžet co to jde a možná ještě rychleji před tím, než se přiblíží, chvíli utíkat vedle nich tak daleko, jak to pud sebezáchovy dovolí a pak jim co nejčistěji zmizet z cesty. Pozor na to ať se nezkříží cesta dalším běžcům a pak se protáhnout otvorem v plotě nebo ho přeskočit do bezpečí.

Kromě toho, že můžete být zraněni při běhu před býky zvířetem, které má kolem 600 kilo a dva ostré rohy, které projdou téměř čímkoli, je tu ještě nebezpečí, že spadnete (zakopnete) v davu, který zrovna běží s vámi. O víkendu běhá obvykle dvojnásobný počet lidí.

Každý úsek běhu je něčím charakteristický a někteří běžci každý rok běží stejnou „trať“. Běh v ulici Santo Domino je velmi rychlý a nebezpečný na rohu ulice Mercaderes zatímco ulice Estafeta je pomalejší a přehlednější.

Běh končí velkým uspokojením, že jste to přežili, když vás mine poslední býk. Někdy se stane, že se nějaké zvíře oddělí od stáda což může dát vznik velmi nebezpečné situaci. Třetí raketa je vypálena, když jsou býci v aréně a čtvrtá, když jsou bezpečně dovedeni do svých ohrad.

15 července se koná parodie na běh, které se účastní všichni, kdo nemůžou uvěřit, že fiesta skončila a kteří běží před ranním autobusem, který se ukáže na ulici Santo Domino.

Pár tipů pro běh

Vstupovat na „trať“ je dovoleno jen dvěma bránami - brána na náměstí s radnicí a brána na „Plaza del Mercado“. Nedoporučuje se přelézat plot, protože policie zodpovědná za vyklizení „trati běhu“ před samotným během nemá náladu na podobný žerty.

Běžet s býky v opilosti je pitomost, která může být nebezpečná pro opilého a bohužel i pro ostatní běžce.

Dávejte pozor na to, co se děje kolem vás. Sledujte býky, kteří budou u vás pravděpodobně rychleji než si pomyslíte, že je možný a zároveň sledujte běžce před váma, kteří můžou zakopnout a přivodit i váš pád. Taky se podívejte, kudy se dostanete z „trati běhu“.

Nesnažte se upoutat pozornost býků. Může to být velmi nebezpečné. Pokud je všechno tak jak má tak se býci snaží co nejrychleji dostat pryč z těsné ulice, která je přivede do jejich ohrad. Pokud je býk vyrušen a oddělí se od stáda tak je zaděláno na malér a zvíře může poranit nějakého běžce. A i pokud se nic nestane, tak není vyhráno, protože pokud si toho všimli další běžci, tak si z vás udělají boxovací pytel, což je v tomto případě docela pochopitelné.

Pokud zakopnete, nesnažte se vstávat, ale zakryjte si hlavu rukama a zůstaňte bez hnutí ležet. Jak už bylo napsáno výše, býci se snaží co nejrychleji dostat z ulice pryč a tak pokud neupoutáte jejich pozornost, tak vás přeběhnou a vy skončíte s několika podlitinami, ale je velká šance, že se nic jiného nestane. Jestli ale budete vstávat a jste v cestě běžících býků, býci kvůli vám určitě zastavovat nebudou ale jejich rohy váma projdou čistě jako nůž máslem, což se stalo při běhu v roce 1995 a zapříčinilo smrtelnej úraz.
Počkejte až se stádo přežene a někdo vám poklepe na rameno a dá tím vědět, že už můžete bezpečně vstát.

Neběžte za býky. Spousta lidí se z nějakého důvodu běží za stádem, což může opět vzbudit zájem zvířete, který se může pokusit otočit a být potenciálně nebezpečný.

Nedotýkat se zvířat. Opět to může vést k upoutání vzornosti býka a následně pěkné polízanici.

Nezastavovat se při běhu. Když všichni začnou běžet tak utíkejte s nima. Pokud se zastavíte, můžete způsobit zakopnutí dalších běžců. Jestli chcete běh vidět tak běžte mezi diváky na druhou stranu plotu.

Po vběhnutí do arény běžte na stranu k bariéře na kraji arény, kde nebudete překážet honákům, kteří se snaží dostat zvířata do jejich ohrad. Pokud zůstanete uprostřed arény, jste právě v cestě běžícího stáda totálně bez možnosti jakéhokoli úkrytu nebo ochrany. A ztěžujete práci lidem, kteří jsou zodpovědní za to, aby zvířata dostali do jejich ohrad tak rychle a bezpečně jak je to možné.

Při běhu s sebou nic nenoste. Jestli nemáte kde nechat batoh, foťák, videokameru nebo cokoli jiného, zapomeňte na běh a jděte mezi diváky.


Více se můžete (anglicky a španělsky) dočíst tady.

Avatar uživatele
leschek
Administrátor
Příspěvky: 1856
Registrován: 23 Říj 2005 20:22
Tykání: Ano
Kontaktovat uživatele:

Nepřečtený příspěvek od leschek » 10 Črc 2009 16:04

Fotky z Pamplony 2009

Galerie zajímavých fotek z letošního (2009) běhu s býky v Pamploně a fiesty San Fermin se objevili na fotoblogu The Frame.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host