Izrael

Zkušenosti, rady a informace týkající se cestování po zemích Středního Východu a žádosti o ně.
Odpovědět Téma
Avatar uživatele
Starik
Příspěvky: 8
Registrován: 06 Lis 2005 21:24
Tykání: Ano
Kontaktovat uživatele:

Izrael

Nepřečtený příspěvek od Starik » 22 Ún 2006 02:04

Informace pro cestu do Izraele

Obrázek

Doklady

Vyžaduje se cestovní pas platný alespoň šest měsíců.

Mezi ČR a Izraelem je uzavřena od roku 1996 bezvízová dohoda, která se vztahuje výhradně na účel turistiky. Občané obou států mohou pobývat na území státu druhé smluvní strany po dobu maximálně 3 měsíců bez víz. Imigrační úředníci na letišti či hraničních přechodech vyznačí (zpravidla na základě zpáteční letenky a množství finančních prostředků) do cestovního pasu dobu, po kterou může osoba v Izraeli pobývat. ZÚ se v praxi setkává s případy, kdy při pasovém odbavení je českým turistům omezena délka pobytu např. i na jeden měsíc, ale i na jeden týden. Po uplynutí této lhůty je možné požádat o prodloužení pobytu na izraelském
ministerstvu vnitra za účelem např. studijním . Při příjezdu se vyplňují registrační karty. Pasová kontrola je velmi přísná. Imigrační úředník klade nejrůznější otázky, pokud je dotyčný nepřesvědčí o účelu své návštěvy, neprokáže dostatečné množství finančních prostředků, nemá zajištěné ubytování či pozvání konkrétní osoby, není mu umožněn vstup do země a nejbližším leteckým spojením je poslán zpět do ČR. Výše finančních prostředků není pevně stanovena. V případě, že turista přijíždí individuálně, aniž by měl zajištěné ubytování, za dostatečnou se považuje částka mezi 70-80 USD na osobu a den. Pokud se cestovatel zdržuje v Izraeli jako turista, není vyžadována přihlašovací povinnost.

Nevyžaduje se žádné očkování či potvrzení o zdravotním stavu (např. potvrzení o negativním testu na HIV, které bylo dříve nutné).

Jakákoli práce v Izraeli (včetně dobrovolné práce v kibucech) vyžaduje pracovní povolení. Pro práce v kibucu nebo mošavu musí zájemce obdržet pracovní povolení již PŘED PŘÍJEZDEM do Izraele, dále musí mít zvací dopis z příslušného kibucu či mošavu, a rovněž ho na letišti musí očekávat osoba, která ho převezme a dopraví na místo určení. Pokud na vás tento týpek nečeká, jste v bryndě.

Nedoporučuje se snažit získat pracovní povolení v Izraeli. Tento postup je nelegální, ale i nebezpečný. Zájemce o práci v Izraeli totiž jednak zaplatí několik tisíc Kč za zprostředkování v ČR, jednak se v případě úspěchu dostane "do pasti" izraelských agentur, které si jsou vědomy nelegálnosti pobytu pracovníka, a tak ho drží de facto ve vztahu "fyzické závislosti" na zaměstnavateli. Agentury v ČR proto již rovnou instruují své klienty, že při kontrole vstupu do země musí předstírat zájem o cestování a turistiku, což bývá izraelskými imigračními úředníky ve většině případů odhaleno. Tito úředníci nejsou žádný béčka a jejich otázky jsou fakt dost dotěrný. Pokud si vezete sebou montérky nebo komisňáky, jste v bryndě.

Nejlepší způsob, jak si vydělat v Izraeli, když nemáte ofico pracovní povolení, je přijet jako regulérní turista a nechat se zaměstnat na černo. Jde to celkem snadno v Tel Avivu a ve větších městech, kde jsou místa, na kterých prostě jen čekáte až si vás někdo najme. Seznam takových míst získáte na nástěnkách v hostelech nebo se zeptáte nějakých baťůžkářů. Je tu ale riziko - když se vám něco stane, neplatí pro vás žádné pojištění. Také si vás může najmout týpek, který vám pak nezaplatí, co slíbil. Pokud vás chytí imigrační úředníci nebo poldové, jste v bryndě.

I v případě tzv. dobrovolné práce (voluntary work) například v humanitárních organizacích nebo izraelských kibucech je nutno mít PŘEDEM zajištěné pracovní povolení a JINÝ druh víza než je turistické. Pokud chcete takto pouze získat vízum pro dlouhodobý pobyt, z kibucu
vezmete roha a pracujete někde na černo, budete mít při vycestování ze země potíže. Z kibucu podají hlášku a vás si pak na letišti nebo hraničním přechodu vychutnají. Pokud neprokážete, jak jste se po dobu pobytu mimo kibuc živili, jste v bryndě.

Suchozemské hraniční přechody existují s Egyptem a Jordánskem. S Libanonem a se Sýrií jsou hraniční přechody uzavřeny. Je-li v pase jakékoli izraelské razítko, nevpustí některé arabské a islámské státy držitele pasu na své území (Egypt a Jordánsko jsou v pohodě). Izraelské orgány lze proto požádat, aby byla razítka otištěna mimo pas.

Jestli chcete projet více zemí Blízkého východu, doporučuju zařadit cestu do Izraele až na poslední místo s následným leteckým návratem do vlasti z Izraele nebo ze sousedního Jordánska neo Egypta.

Pokud si chcete prodloužit tříměsíční bezvízovou lhůtu tak, že pouze překročíte jordánskou nebo egyptskou hranici a budete se chtít okamžitě vrátit zpět, tak na to zapomeňte. Izraelci vás už zpátky nepustí.

Celní formality

Bez cla a bez povinnosti přihlásit je do Izraele možno dovézt:
- věci osobní potřeby
- 1 l lihovin a 2 l vína na osobu
- 250 ks cigaret na osobu
- dary nepřesahující hodnotu 150 USD

Deklarovat je třeba videokamery, videa, osobní počítače apod.
Uvedené věci propustí celnice do záznamního oběhu po složení zálohy na clo pro případ, že by věci nebyly vyvezeny. Záloha se vrací při vývozu. Na celních a hraničních přechodech existuje, tak jako v ČR, systém červeného a zeleného koridoru. Starožitnosti lze vyvážet jen
na základě povolení Úřadu pro starožitnosti. Za starožitnosti se považují předměty zhotovené před r. 1700.

Domácí zvířata (kočky, psy) je možno dovážet pokud jsou alespoň 4 měsíce stará. Musí mít platné veterinární potvrzení o zdravotním stavu a potvrzení o očkování proti vzteklině.

Dovoz valut a deviz je bez omezení. Místní měna šekel (NIS) není volně směnitelná. Při výjezdu je možno směnit na volně směnitelnou měnu max. 500 NIS. Pokud má cestovatel potvrzení peněžního ústavu o nákupu místní měny, lze provést zpětnou směnu až do částky 5000,- USD. V Izraeli existuje rozvinutý bankovní systém a hustá síť bankovních poboček. Ve většině obchodů je možno běžně platit kreditními kartami - VISA, MASTERCARD (platební karta MAESTRO vydávaná českými peněžními ústavy není v Izraeli akceptována).

Péče o zdraví

Zdravotnictví je v Izraeli vyspělé. Zdravotnické služby jsou velmi drahé a jeden den pobytu v nemocnici stojí i 1000,- USD. ČR nemá s Izraelem uzavřenou žádnou dohodu o poskytování bezplatné zdravotní péče, je proto nutné, aby se návštěvník Izraele před cestou pojistil u některé pojišťovny.

Pro Izrael se nevyžaduje žádné povinné očkování.

V případě vážné nehody se můžete obrátit na Magen David adom (obdoba našeho Červeného kříže - Červená Davidova hvězda).

Na co je třeba dát si bacha:
- na slunce - plýživá dehydratace není sranda a může vás stát život (vodu lze získat v nouzi i na polích a plantážích ze zavlažovacích zařízení)
- na důkladné omytí ovoce a zeleniny - průjmu se ale asi stejně ze začátku nevyhnete a když už to přijde, platí zase hodně pít a dobrý lék je na to místní kozí jogurt
- na pouštní treky - je dobré zvážit své síly a možnosti a hlavně mít dost vody a něco na hlavu (je dobré také někomu říct, odkud a kam se chystáte)
- na hady a škorpiony - rádi zalézají do odložených bot nebo šatstva, spacáků apod. (když už vás něco uštkne, snažte se to chytit a zabít - pokud se dostatanete k doktorovi, snadněji určí správnou vakcínu)
- na plavání v Mrtvém moři - blbě se v něm plave a tak se může stát, že se dostanete dál od břehu a nebudete mít sílu se vrátit; také dlouhý pobyt v této solance vás může rozleptat, rozhodně se pak opláchněte sladkou vodou
- na výzvy vojáků či policistů - když vás budou haltovat, rozhodně neutíkejte nebo nedávejte ruce do kapes - ti kluci (a holky!) mají lehkou spoušť a nervózní prsty
- na odložené balíčky či tašky na zastávkách autobusu, v obchodech a tržištích a všude tam, kde je moc lidí - může to být bomba
- na týpky, co jsou v kabátě či bundě i když je horko, mají ruce v kapsách a nervózní či prázdný pohled - může to být živá bomba

Telefonní čísla:
První pomoc 101
Policie 100
Požární služba 102

Obrázek

Cestování

Autostop
Platí pravidlo, že čím dále od civilizace, tím jde stop lépe. Řidiči ale vždy dávají přednost vojákům. Pokud si budete chtít stopnou auto na místě, kde již stopují vojáci, můžete to rovnou zabalit a jít dál. Arabové budou chtít pravděpodobně za svezení zaplatit. Na palestinských územích je tedy autostop téměř pasé. Po setmění vám také málokdo zastaví. Pokud zatmíte, snažte se stopovat pod lampou, světelnou reklamou nebo kdekoli, kde je na vás dobře vidět. O šabatu je malý až žádný provoz. Na dálnicích se nestopuje.

Auta
Síť čerpacích stanic je hustá. Prodávají se všechny druhy benzínu včetně bezolovnatého. Dálniční poplatky neexistují. Motorová vozidla musí být pojištěna pro případ škody způsobené třetí straně (uznávaná je zelená karta). Autobusy musí být vybaveny platným mezinárodním karnetem. Vozidla, která nejsou homologizována, musí projít technickou kontrolou (stojí 50 USD a provádí se přímo na hraničních přechodech). Všechny druhy služeb jsou v Izraeli drahé, a to i v porovnání se státy západní Evropy a USA. Pro tzv. levnou turistiku nejsou vytvářeny podmínky. Kempingy nejsou běžné. V Izraeli je rozsáhlá síť autopůjčoven, při zapůjčení auta se vyžaduje mezinárodní kreditní karta.

Veřejná doprava
Autobusy jsou čisté, většinou klimatizované a relativně levné. Od pátku odpoledne do sobotního západu slunce nefunguje v Izraeli veřejná doprava (vlastně tam nefunguje v tuto dobu nic). Dá se levně najmou arabský taxík (je třeba ale cenu usmlouvat předem). Vlaky zajišťují pravidelné spojení mezi městy Tel Aviv, Jeruzalém, Herzliya, Netanya, Hadera, Haifa, Akko Acre a Nahariya. Součástí souprav jsou také restaurační vozy.

Letadla
Bezpečnostní kontroly před odbavením na mezinárodním letišti Ben Gurion jsou zdlouhavé a velmi přísné. Doporučuje se dostavit na letiště s dostatečným časovým předstihem. Letenky je nutno konfirmovat 72 hodin před odletem.

Ubytování
Co se týče ubytování, máte v Izraeli celou řadu možností, od malých, jednoduchých penziónů až po superluxusní hotely. Můžete například využít služeb kibuců, díky kterým můžete individuálně procestovat Izrael a poznat styl života v těchto sídlech. Mnoho z kibuců je vybaveno speciálně pro turisty, jimž jsou zde k dispozici i bazény a sauny. Mezi levné varianty ubytování v Izraeli patří i hostely rozptýlené po celé zemi. Bližší informace je možné získat na adrese: IYHA, P. O. BOX 6001, 1 Sazar Street, Jerusalem 91060, tel: 2 655 840 0, fax: 2 655 843 0. V turistických letoviscích navíc existují tzv. turistické vesničky, ve kterých jsou bungalovy či malé chatky. Bývají však otevřeny pouze během sezóny od dubna do října. Samozřejmostí jsou tisíce soukromých privátních bytů za nízké ceny. Samotné hotely, jichž je v Izraeli kolem tří set, se dělí do klasických skupin. Nejlepší hotely mají luxusní bazény, sauny, posilovny a exkluzivní restaurace, nejlevnější poskytují alespoň pokoje s klimatizací. Ceny se mění podle období, nejvyšší jsou během sezóny a o izraelských svátcích. Nejlepší informace o zvolené možnosti ubytování včetně přesných adres a cen vám podají přímo v Izraeli turistické informační kanceláře.

Bivakování
Při spaní pod širákem nepotřebujete stan. V létě stačí lehčí deka, v zimě spacák. Dobře se bivakuje na plážích u moře nebo jezera. Spaní v poušti je nádhera, jen bacha na hady, škorpiony, pouštní blechy a také je dobré si najít úkryt pro případ písečné bouře. Také si všímejte, jestli neležíte v blízkosti stop vozidel, v noci by vás mohl přejet džíp nebo tank. V Negevu se dá přespat i ve stanech beduínů, jsou to velmi milí a pohostinní lidé. Je
dobré navázat přátelskou atmosféru nějakým dárkem (stačí české mince, pohlednice apod.). V horách (Golany) je možné využít zřícenin křižáckých hradů nebo opuštěných vojenských bunkrů. Bacha na miny! Po svátku sukot najdete po celé zemi spoustu chýší a přístřešků, které lze použít. V zalidněných oblastech ale počítejte s tím, že vás bude pořád někdo otravovat a v blízkosti hranic či vojenských objektů i legitimovat a vyslíchat.

Na co si dát ještě bacha:
- Je celkem snadné v Izraeli získat kvalitní hulení (tráva, hašiš) ale pozor: V Izraeli je trestná nejen výroba a distribuce drog, ale i jejich držení pro osobní potřebu! Hrozí trest odnětí svobody až na 3 roky. Trestně odpovědná je i osoba, která poskytne bez povolení prostory k přípravě, užívání či prodeji omamných látek. Nikdo též vědomě nesmí navštěvovat
takové prostory. Při porušení tohoto zákazu hrozí peněžitý trest i odnětí svobody až na 20 let. Pokud někdo navštěvuje uvedené prostory za účelem požívání omamných látek či jejich získání pro vlastní potřebu, vystavuje se trestu odnětí svobody až na 3 roky nebo peněžitému
trestu. V případě spáchání "drogového" trestného činu na nezletilé osobě hrozí trest odnětí svobody až na 25 let nebo peněžitý trest. Zákon o nebezpečných omamných látkách má exteritoriální účinky, což znamená, že za nedovolenou výrobu, distribuci či užívání omamných
látek může být potrestána i osoba (bez ohledu na státní občanství!), která se takového činu dopustila i mimo území státu, pokud již nebyla za takový čin potrestána v jiném státě. Když vás tedy chytí s blbým jointem, jste v pěkné bryndě.
- Hazardní hry a kasina jsou v Izraeli zakázána.
- Na beduínských tržištích a v arabských obchodech se smlouvá. Když se vám podaří usmlouvat cenu na 25% původní ceny, máte zboží přibližně té správné hodnoty.
- V synagogách a u Zdi nářků musíte mít pokrývku hlavy.
- V mešitách se musíte před vstupem zout a boty nechat venku, taktéž musíte mít zahalené nohy a ramena (žádné šortky a trička bez rukávů).
- V Izraeli je přísný zákaz koupání nahoře bez. (což je fakt škoda - mladé Izraelky jsou moc pěkné)
- Nemíchejte se do politických a náboženských diskuzí - zachovejte si odstup a přístup pouhého pozorovatele
- Peníze měňte jen v bankách, směnárnách a v nouzi v hotelích a na letišti (nevýhodný kurz)
- vyhýbejte se demonstracím a pouličním šarvátkám - kulka či obušek nerozlišují spravedlivé


Kontakty
Zastupitelský úřad ČR v Tel Avivu: Embassy of the Czech Republic, 23, Zaitlin Str., Tel Aviv 61 664, tel.: 009723-6918282-5, fax: 009723-6918286.
Honorární konzulát ČR v Haifě: Honorary Consulate of the Czech Republic, 18, Eder Str., Haifa 34 752, tel.: 009724-253137, fax: 009724-338903.
Honorární konzulát ČR v Jeruzalémě: Honorary Consulate of the Czech Republic, Rachel Imenu, Jerusalem 93 228, tel.: 009722-634390, 009722-637830.
Honorární generální konzulát ČR v Tel Avivu: Honorary General Consulate of the Czech Republic, 7, Lean Str., Ramat Gan, Tel Aviv 52 492, tel.: 009723-6753845, 009723-7233505.

Avatar uživatele
leschek
Administrátor
Příspěvky: 1856
Registrován: 23 Říj 2005 20:22
Tykání: Ano
Kontaktovat uživatele:

Nepřečtený příspěvek od leschek » 28 Ún 2006 23:22

Diky Stariku za výborně zpracované vyčerpávající informace. Jen bych doplnil, že některým muslimským státům prý vadí v pase i razítko z hraničních přechodů mezi Izraelem a dalšími státy. A to teď nemyslím razítko Izraelské, ale toho dalšího státu. Takže, i když Vás do Izraele nepustí a vy dostanete jen razítko státu odkud tam chcete nebo Vás pustí a vy si necháte od Izraelských celníků vystavit náhradní doklad (prý na to mají speciální formulář, který si vložíte po dobu pobytu v Izraeli do pasu) tak můžete být v bryndě. Ještě musím dodat, že jsem v Izraeli NEBYL a tak tahle informace není z první ruky, takže jestli ji může někdo upřesnit, budu rád.

milan

Re: Izrael

Nepřečtený příspěvek od milan » 12 Bře 2014 14:56

Razítka už se není třeba bát, místo něj nyní vydávají pouze imigrační kartu, pas tak zůstává čistý. Jinak super ceny letenek tady (z Prahy často i pod 2 000 Kč a velmi často za méně než 3 000 Kč).

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host